Сарненська районна державна адміністрація
Рівненська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ПУБЛІЧНИЙ ЗВІТ про роботу Сарненської районної державної адміністрації у 2024 році

Дата: 19.02.2025 12:11
Кількість переглядів: 22

ПУБЛІЧНИЙ ЗВІТ

про роботу Сарненської районної державної адміністрації у 2024 році

 

Сарненська  районна державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на підвідомчій території, а також відповідно           до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження, делеговані  районною радою. На території району забезпечується виконання Конституції, Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних  органів виконавчої влади.

З 24 лютого 2022 року у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, з метою забезпечення запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки та порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій»,  Сарненська районна державна адміністрація набула статусу військової адміністрації.

Протягом року дії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування були зосереджені на подоланні існуючих проблем, забезпеченні збалансованого економічного і соціального розвитку всіх галузей.

        Організаційна робота

         Минулорічна діяльність райдержадміністрації була ефективною завдяки злагодженій роботі всіх структурних підрозділів. Гранична штатна чисельність Сарненської районної державної адміністрації у 2024 році становила 157 штатних одиниць.  Основними завданнями апарату райдержадміністрації були правове, організаційне, матеріально-технічне         та інше забезпечення діяльності районної державної адміністрації.

Належним чином протягом року налагоджено контрольну діяльність,     що в першу чергу була направлена на забезпечення виконання розпоряджень, наказів, доручень голови обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації та голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації у встановлені терміни. 

Багатопланова організаторська робота знаходила своє відображення           в розпорядженнях, наказах, дорученнях та робочих планах голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації.

        Впродовж 2024 року було опрацьовано, проведено перевірку на відповідність чинному законодавству  і подано на підпис голові районної державної адміністрації – начальнику районної військової адміністрації 263 проєкти розпоряджень,  3 накази, 13 доручень, 10 робочих планів  та  планів заходів. 

        На контролі  перебувало  428 документів,  які видали Президент України, Кабінет Міністрів України та голова обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації, а також  208 розпоряджень, наказів  та доручень  виданих головою районної державної адміністрації – начальником районної військової адміністрації.

         Загальним відділом апарату райдержадміністрації опрацьовано 3028 вхідних і  3631 вихідних документів.

         У 2024 році, з метою здійснення  координації  діяльності органів місцевого самоврядування, обговорення та вирішення актуальних питань щодо життєзабезпечення району, здійснено організаційне забезпечення  проведення 5 колегій районної державної адміністрації та 23 нарад під керівництвом голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації з головами  територіальних громад району, за участі представників структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ та територіальних відділів органів виконавчої влади.

Для детального вивчення та подальшого вирішення проблемних та актуальних для громад  району питань, в рамках робочих поїздок виконуючої обов’язки голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації до територіальних громад району, на базі виконавчих комітетів рад проведено 5 виїзних прийомів громадян.

Забезпечено виконання завдань спостережної комісії райдержадміністрації відповідно до  Постанови  КМУ від 01.04.2004 № 429 (із змінами від 25.11.2022). За матеріалами державної установи «Катеринівська виправна колонія» (№ 46)» у 2024 році проведено 2 засідання спостережної комісії райдержадміністрації, за результатами якого прийнято 2 постанови та підготовлено 2 протоколи про переведення засуджених з дільниці ресоціалізації  до дільниці посиленого контролю. Факти оскарження рішень прийнятих спостережною комісією райдержадміністрації  відсутні.

Забезпечено реалізацію державної політики у сфері архівної справи              і діловодства. В архівному відділі райдержадміністрації перебувають на зберіганні 25838  документів Національного архівного фонду та  522  документів  ліквідованих підприємств, установ та організацій.

Впродовж 2024 року на постійне  зберігання  прийнято 1175 одиниць управлінської документації.  За цей період надійшло та виконано  671 запитів соціально-правового та майнового характеру.

Кадрова робота проводилась у відповідності з вимогами визначеними у Законі України «Про державну службу» та іншими підзаконними актами. У 2024 році видано: 102 розпорядження та 131 наказ з кадрових питань;             372 накази  про надання всіх видів відпусток та відряджень.

В  структуру райдержадміністрації входили 4 управління, 4 відділи,           2 сектори та 1 служба, а також апарат у складі 5 відділів та  2 секторів.

У відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на період дії воєнного стану на посади державної служби призначення здійснюється начальником районної військової адміністрації без проведення конкурсного відбору. За минулий рік в районній державній адміністрації призначено 7 осіб, звільнено 5 осіб.

Фінансово-господарське забезпечення райдержадміністрації проводилось у відповідності з вимогами Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». 

Бюджетні призначення, які були виділені  райдержадміністрації, як головному розпоряднику бюджетних коштів станом на 01.01.2025 року        в сумі 37 465,9 тис. грн використано повністю.

        Згідно рішень Сарненської районної ради, райдержадміністрацію було визначено розпорядником коштів по місцевих програмах  на загальну суму       750,0 тис. грн, які було використано повністю.

         Відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» та «Про публічні закупівлі» інформація про публічні закупівлі райдержадміністрації оприлюднюється на веб-порталі Edata через електронну систему закупівель.

Реалізуючи соціальні ініціативи Президента України, районна державна адміністрація намагається оперативно реагувати на соціальні потреби суспільства, саме тому розгляд звернень громадян та їх вирішення залишаються одним із пріоритетних напрямків роботи.

Впродовж 2024 року  до Сарненської районної державної адміністрації – Сарненської районної військової адміністрації надійшло  828  звернень,  з них: 202  – письмових  звернень  громадян (в т.ч. – 7 електронних), 544  – звернень з Урядової телефонної «гарячої лінії», 82 заявники звернулося на «гарячу» телефонну лінію голови Рівненської облдержадміністрації. Також надійшло 29 запитів на надання публічної інформації.

З    метою   розгляду   звернень   громадян,   що потребують комісійного рішення, видане розпорядження голови райдержадміністрації від 17 серпня 2020 року № 223 «Про постійно діючу комісію з  питань розгляду  звернень громадян при Сарненській районній державній адміністрації». У 2024 році проведено 4 засідання  вказаної комісії.

Найчастіше звернення, які надійшли до районної державної адміністрації - районної військової адміністрації стосувалися призначення і виплати державних соціальних допомог малозабезпеченим сім’ям, одиноким матерям, інших соціальних виплат, надання матеріальної допомоги, роботи житлово-комунального господарства, праці та заробітної плати, аграрної політики і земельних відносин, освіти, медицини, тощо.

        

Соціально-економічний розвиток

Зусилля районної державної адміністрації у тісній взаємодії з органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання спрямовувались на втілення у районі загальнодержавних реформ, виконання завдань Програми економічного і соціального розвитку Сарненського району на 2024 рік у період дії воєнного стану, підготовку території району до оборони та збереженню результатів в усіх галузях економіки, вирішення актуальних питань життєдіяльності району.

Програма економічного і соціального розвитку Сарненського району        на 2024 рік була розроблена райдержадміністрацією та схвалена розпорядженням голови Сарненської райдержадміністрації від 20.12.2023       № 195 та затверджена рішенням Сарненської районної ради від 22.12.2023 року №  348. Стан виконання Програми соціального і економічного розвитку аналізувався на нарадах райдержадміністрації по квартальних періодах, впродовж року проводилась відповідна робота по  її  виконанню.

Фінансовим управлінням райдержадміністрації впродовж року  проведена реєстрація 43 колективних договорів.

За 12 місяців 2024 року підготовлено 37 клопотань Робочій групі Рівненської облдержадміністрації з визначення підприємств, установ і організацій області критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період про визначення підприємств Сарненського району критично важливим.

Також було розглянуто і підготовлено відповіді 34 громадянам з      питань проходження альтернативної (невійськової) служби.

З метою реалізації урядової програми з релокації українських підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій, райдержадміністрацією було сформовано реєстр локацій для потенційного бізнесу на території Сарненщини. З червня 2022 року, у зв’язку зі збройною військовою агресією росії проти України, до Сарненського району релоковане комунальне некомерційне підприємство «Луганський обласний клінічний онкологічний диспансер» Луганської обласної ради.

 

  Ринок праці

Станом на 01.01.2025, на обліку в Сарненській філії Рівненського обласного центру зайнятості перебувало 628 зареєстрованих безробітних та     3158 вакансій, які подали 869 роботодавців. 

Протягом січня-грудня 2024 року отримували соціальні послуги               178 учасників бойових дій (далі- УБД), 166 з них мали статус зареєстрованого безробітного; 64 особи працевлаштовані за сприяння служби зайнятості,              12 – проходили професійну підготовку (перепідготовку) чи підвищення кваліфікації.

Впродовж 2024 року, отримували послуги Сарненської філії Рівненського обласного центру зайнятості 297 осіб з числа внутрішньо переміщених (далі - ВПО), з них 228 в статусі зареєстрованого безробітного. Працевлаштовані 115 ВПО, 96 з них мали статус безробітного. До  професійної підготовки (перепідготовки) залучені 28 осіб цієї категорії громадян.  

За направленням центру зайнятості проходили професійне навчання     684 безробітних. Рівень працевлаштування після закінчення професійного навчання складає 89,9 %. Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці протягом січня-грудня 2024 року 110 осіб отримали ваучер для перепідготовки за робітничою професією чи підвищення кваліфікації, підготовки на наступному рівні освіти. Серед цих громадян 14  внутрішньо переміщених осіб, 6 учасників бойових дій та 6 осіб з інвалідністю. 

Відповідно до  розпорядження голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації від 17 січня 2023 року № 6            «Про заходи щодо запровадження трудової повинності та організацію суспільно корисних робіт, на території Сарненського району» на 2024 рік        передбачено коштів 10 365 тис. грн, з початку року будо використано коштів                       10 079,12 тис. грн.

До громадських робіт залучені 54 зареєстрованих безробітних осіб,                  45 громадян виконували інші роботи тимчасового характеру. 1238 безробітних приймали участь в суспільно корисних роботах. 26 ВПО були залучені до виконання суспільно корисних робіт та громадських робіт.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Про деякі питання надання грантів бізнесу» (із змінами) відповідно затверджених Порядків проводиться моніторинг щодо отримання мікрогрантів та грантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Від початку дії Постанови по Сарненській філії Рівненського обласного центру зайнятості станом на 31.12.2024  кількість грантоотримувачів склала 262 осіб, в т.ч. 7 осіб УБД, сума отриманих грантів – 64 675,2 тис. грн,                            з них  3 238 тис. грн отримали УБД.  Передбачено працевлаштування 457 осіб в т. ч. 9 осіб УБД.

 

Підприємництво

Особливе місце в економічній системі району належить розвитку малого     та середнього підприємництва, що відіграє важливу роль у насиченні ринку споживчими товарами та послугами повсякденного попиту, створенні нових робочих місць.

Станом на 01.01.2025 кількість платників податків в районі становить              8 458 одиниць, в тому числі 2 253 юридичні особи і 6 205 фізичні особи-підприємці, якими до бюджетів усіх рівнів сплачено податків                       1 648 522,8 тис. грн, в тому числі до державного бюджету 572 867,7 тис. грн, до місцевих бюджетів 1 075 655,1 тис. грн.

На території району проводять господарську діяльність 1 993 закладів торгівлі в тому числі: магазини різної асортиментної спеціалізації – 1 647; кафе та заклади ресторанного господарства – 199, аптеки – 124, 23 автозаправні станції  та 266 закладів побутового обслуговування.

Функціонує 7 ринків загальною площею 50,9 тис. м2 (усі ринки з продажу товарів змішаного асортименту),  у т. ч. торговельна площа – 30,7 тис. м2.

 

 

        Бюджет та фінанси

Головним завданням райдержадміністрації в галузі бюджету та фінансів    є розроблення бюджету та  робота, спрямована на його обслуговування через управління Державної казначейської служби в Сарненському районі.

  За 2024 рік районний бюджет по доходах загального фонду виконаний на 100,2 відсотка, тобто при затвердженому з врахуванням змін плані                        3 910,4 тис. грн фактично надійшло 3 919,9 тис. грн, в тому числі по власних доходах загального фонду надійшло 122,2 тис. грн, відсоток виконання               по власних доходах загального фонду становить 110,1 тис грн. або додатково отримано до районного бюджету Сарненського району 11,2 тис. грн.

          Отримано 2 350,0 тис. грн іншої субвенції з місцевого бюджету, з них:                     1 600,0 тис. грн на утримання Сарненської районної ради; 750,0 тис. грн спрямовано на виконання Програми підвищення ефективності та виконання повноважень органами виконавчої влади щодо реалізації державної регіональної політики та впровадження реформ у Сарненському районі на    2024 рік зі змінами.

          Видатки районного бюджету по загальному фонду за 2024 рік склали 3 986,2 тис. грн, що становить 99,7 % а бюджетних призначень з урахуванням внесених змін.

 

Сільське господарство та агропромисловий розвиток

Основу агропромислового комплексу району становлять 100 сільськогосподарських підприємств з різними формами власності та підпорядкування.

Зокрема аграрії провели збір сільськогосподарських зернових та технічних культур на площі – 17 286 га. – 99 %. до площі збирання урожаю 2024.  Зібрано урожаю 38 170 тонн зернових та технічних культур (початкова вага) урожайність складає 23 ц/га, та 278 тонн картоплі.

Згідно оперативних даних посіяно озимих сільськогосподарських культур під урожай 2025 року на площі 3 100 га 82 % до площі посіву минулого року.

Станом на 01.01.2025 у господарствах району основного звітуючого    кола (крім малих), утримується 4 406 гол. великої рогатої худоби, з них 2 078 гол. молочних корів, вироблено 91 765 ц. молока.

З початку року народилось 1 530 голів телят, вихід телят складає 74 гол. на 100 корів.

Свиней утримується 2 535 голів, реалізовано на забій 3 595 голів, їх жива маса – 3 993 ц., народилось – 2 296 гол. поросят.

Поголів’я птиці становить 264 708 голів, в т. ч. кури-несучки 264 708 гол. Вироблено з початку року 55 869 085 шт. яєць.

Фінансовим управлінням райдержадміністрації впродовж року надавались консультації з питань отримання  підтримки сільгоспвиробників через Державний аграрний реєстр. Відтак, 30 агроформувань Сарненського району отримали міндобрива через платформу ДАР.

Також, надавались консультації та практична допомога громадянам, щодо реєстрації та подачі заявок у ДАР на 1 га оброблювальних угідь              та утримання поголів’я корів та кіз.

У Сарненському районі 5 підприємств мають племінні статуси: 2 з яких – племінні заводи з розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи; 3 – племінні репродуктори з розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи. У 2024 році племінні генетичні ресурси господарствами району не закуповувались.

В рамках реалізації проекту USAID «Підвищення ефективності  роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування (ГОВЕРЛА)»,                     впродовж 2023-2024 років отримано по 1 тонні карбаміду для                                                       25 сільгосптоваровиробників Сарненського району (перший транш)  та  для              22 сільгосптоваровиробників (другий транш).

Також, у 2024 році, 30 суб’єктами господарювання отримано нітроамофоску під посів урожаю 2025 року.

На постійному контролі райдержадміністрації перебуває питання використання коштів, які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

 

  Житлово-комунальне господарство, енергетика та екологія

Основним завданням у сфері житлово-комунального господарства було забезпечення реалізації комплексу заходів із його реформування та розвитку,  сталого функціонування об’єктів в питаннях надання послуг з тепло-, водопостачання та водовідведення, утримання житлового фонду і прибудинкових територій, підготовка їх до роботи в осінньо-зимовий період.

         В рамках підготовки господарського комплексу району до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025 року, у тепловому господарстві району здійснено підготовку 9 комунальних котелень, 192 - відомчих (з них 14 - газові та 178 - інші види палива) та 19,15 км теплових мереж.

У соціальній сфері проведено роботи з підготовки  64 закладів дошкільної освіти, 116 закладів загальної середньої освіти, 18 закладів охорони здоров’я.

На  підготовку господарського комплексу району до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025 років, з місцевих бюджетів спрямовано близько 81 717,53  тис. грн.

З січня по грудень 2024 року підприємства житлово-комунальної     сфери надали послуг на загальну суму – 70 456,763  тис. грн,  оплачено                 70 105,649 тис. грн. Стан розрахунків за надані послуги склав 99 %.

У зв’язку з російською військовою агресією та нанесенням масованих ракетних ударів по енергетичних об’єктах України, через дефіцит     потужності     в енергетичній системі держави, впродовж  2022-2024 років райдержадміністрацією спільно з громадами району та ПрАТ  «Рівнеобленерго» вживалися всі необхідні заходи щодо організації та покращення фізичного захисту підстанцій з метою уникнення негативних наслідків від екстрених та аварійних відключень споживачів району від електромережі та  забезпечення безперебійного постачання електроенергії       на об’єктах критичної інфраструктури.

На території району  продовжуються  заходи  з реалізації вимог Закону України «Про відходи», зокрема щодо впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів. За підсумками проведеної роботи, роздільне збирання побутових відходів впроваджено на території Сарненської, Вирівської, Степанської, Клесівської, Дубровицької та Старосільської територіальних громад.

Загалом, у Сарненському районі встановлено 3026 контейнерів для   збору твердих побутових відходів, з них 140 використовується для збору відходів за окремими компонентами (ПЕТ-пляшка, скло, макулатура).

З метою зменшення стихійних сміттєзвалищ біля контейнерів загального користування та надання якісних послуг з вивезення твердих побутових відходів КП «Екосервіс» Сарненської міської ради та КП «Клесівводоканал» Клесівської селищної  проводяться роботи щодо забезпечення мешканців приватного сектору індивідуальними  контейнерами для збору твердих побутових відходів. Станом 01.01.2025 встановлено 2786 таких контейнерів.

Також, відповідно до пункту 1 статті 30 Закону України «Про управління відходами», відповідно до технічних можливостей, населені пункти громад району поступово долучаються до централізованого вивезенням твердих побутових відходів. Відтак, централізованим вивезенням твердих побутових відходів охоплено 10 сільських населених пунктів району: по 1 населеному пункту Висоцької і Сарненської громад та по 4 населені пункти Дубровицької     і Немовицької територіальних громад.

Протягом 2024 року радами району проводилися роботи стосовно ліквідації стихійних сміттєзвалищ на підвідомчих територіях. В результаті було виявлено та ліквідовано 245 несанкціонованих сміттєзвалищ, а обсяг зібраних побутових відходів склав 2,120 тис. м³.

 

Містобудування та архітектура, інфраструктура

Райдержадміністрацією проводився моніторинг стану виконання заходів     з реалізації положень Законів України  «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність».

Впродовж 2024 року, райдержадміністрацією видано 13 містобудівних умов і обмежень, 42 будівельних паспорти забудови земельних ділянок та 12 паспортів прив’язок.

         Проведено 7 засідань архітектурно-містобудівної ради, на яких розглянуто        8 питань щодо проєктів містобудівної документації місцевого рівня  на території району.

Окрім того, для забезпечення належної експлуатації та утримання вулично-дорожньої мережі в осінньо-зимовий період 2024-2025 років органами місцевого самоврядування району проведено ремонтні роботи дорожнього покриття площею 35,59 тис.м2 на суму 13 453 тис. грн.

Комунальними підприємствами громад підготовлено 37 одиниць спеціалізованої прибиральної техніки, заготовлено 5,233 тис.тонн посипочних матеріалів та реагентів, шанцевих механізмів 200 одиниць, укладено угоди               з організаціями на залучення додаткових одиниць спеціалізованої техніки.

         

Освіта

Упродовж 2024 року робота була спрямована на збереження мережі закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечення надання якісних освітніх послуг в умовах воєнного стану.

1462 здобувачів освіти району продовжують перебувати за кордоном       та отримують освіту за сімейною формою – 1129, за формою екстернат – 123    та 210 учнів з-за кордону долучаються до ЗЗСО та отримують освіту дистанційно.

У територіальних громадах району зареєстровано 534 дитини внутрішньо переміщених осіб, з них: 156 дітей дошкільного віку (3-5 років) та 378 дітей шкільного віку (6-18) років. Кількість дітей з числа ВПО, які є здобувачами освіти у ЗЗСО територіальних громад району, становить  268 та  66 дітей  є здобувачами освіти у ЗДО.

31 дитина, продовжує навчатися дистанційно у закладах освіти території, з якої прибули. 4 дитини ВПО, які навчаються у закладах професійно-технічної та фахової передвищої освіти (включно діти 18 років).

 

          Дошкільна освіта

У 63 закладах дошкільної освіти (далі – ЗДО) та 38 дошкільних структурних підрозділах комунальної власності територіальних громад Сарненського району надається дошкільна освіта. У 2024 році дошкільною освітою в районі охоплено 4848 дітей. З них очною формою навчання – 4514, змішаною – 223, дистанційною – 111. У 32 ЗДО із 7 територіальних громад виховуються 127 дітей (60 груп) із особливими освітніми потребами. У цих закладах введені посади асистентів вихователя.

Освітній процес у ЗДО залежить від кількості місць в укриттях. За період воєнного стану жодного приміщення закладів дошкільної освіти не пошкоджено. У 46 ЗДО є захисні споруди цивільного захисту. 12 закладів дошкільної освіти уклали договори із іншими суб’єктами господарювання.

          Загальна середня  освіта

Станом на 1 вересня 2024 року (2024/2025 навчальний рік) мережа закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) Сарненського району становила 116 установ та 15 філій комунальної власності територіальних громад району, в яких навчається 35820 здобувачів освіти. Освітні послуги надають 3779 педагогічних працівників. У 84 ЗЗСО (23926 учнів) освітні послуги надаються у очному форматі, 20 ЗЗСО (7483 учнів) - у змішаному,       12 ЗЗСО (2949 учнів) – у дистанційному.

  Для забезпечення надання освітніх послуг здобувачами освіти у Сарненському районі проводиться відповідна робота щодо забезпечення громад району оптимальною мережею закладів загальної середньої освіти.

 

       Безпечні умови навчання дітей

         З метою підготовки закладів освіти до початку нового 2024/2025 навчального року в територіальних громадах району були створені комісії щодо огляду готовності закладів освіти та дотримання у них санітарної, пожежної безпеки.  За результатами оглядів, складені акти, які засвідчили     стан готовності закладів для надання освітніх послуг

         Питання безпеки та організації безпечного освітнього середовища перебуває на особливому контролі у райдержадміністрації. Станом на 01.01.2025, на території Сарненського району у 116 ЗЗСО, 67 ЗДО та 5 ЗПО наявна 191 споруда цивільного захисту: ПРУ - 55, НУ- 135 та укладено договори із 43 суб’єктами господарювання щодо використання споруд цивільного захисту.

         У 2024 році  кількість об’єктів цивільного захисту у закладах освіти збільшилася на 3 одиниці, а саме: у  Сарненській міській (Цепцевицький ліцей), Клесівській селищній (Клесівський ліцей), Вирівській сільській (Ясногірський ліцей) територіальних громадах. Проте проблеми із наявністю споруд цивільного захисту залишаються у Старосільській та Березівській громадах. Так, у Старосільський  громаді з 4 закладів освіти лише 1 заклад має найпростіше укриття. У Березівській з 8 закладів освіти 2 заклади мають укриття (ПРУ-1, НУ-1).

         Задля посилення профілактичної роботи з питання безпеки життєдіяльності здобувачів освіти у територіальних громадах району відкрито 25 класів безпеки.

На території району, освітній процесс організовується у 138 приміщеннях (навчальний корпус, філія, гуртожиток тощо).

На виконання заходів з пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту в закладах освіти району (в межах кошторисних призначень) у               2024 році було спрямовано 15 316,6 тис.грн, а саме: ЗЗСО – 13 342,6 тис.грн; ЗДО – 1 275,2 тис.грн; ЗВО – 165,5 тис.грн; ЗПТО  – 279,6 тис. грн; ЗЗСО ОП – 253,8 тис.грн.

Окрім того, 119  ЗЗСО облаштовані необхідними огорожами; у 19 ЗЗСО реалізовується проєкт "Служба освітньої безпеки";  99 закладів освіти району обладнані тривожною сигналізацією з виведенням сигналу на пульти охорони ("тривожна кнопка"); у 45 ЗЗСО встановлено систему зовнішнього та/або внутрішнього відеоспостереження.

        Інклюзивна освіта

         У 94 ЗЗСО району утворено 350 інклюзивних класи, у яких здобувають освіту 445 дітей з особливими освітніми потребами (далі – ООП). 8 дітей           з ООП перебувають за кордоном, а 60 учнів здобувають освіту за формою педагогічного патронату.

На території району функціонують та надають послуги 7 інклюзивно-ресурсних центри, в яких працює 47 педагогічні працівника. Дані установи             на 81,4% забезпечені кадрами.

Команди психолого-педагогічного супроводу за участю батьків дитини розробляють індивідуальні програми розвитку для кожного учня з особливими освітніми потребами.

           Робота з обдарованими дітьми

          Через запровадження в Україні воєнного стану у 2023 році було скасовано проведення зовнішнього незалежного оцінювання, як вступних випробувань до закладів вищої освіти. Замість ЗНО, випускники закладів освіти, що здобули повну загальну середню освіту, для вступу до ЗВО складали національний мультипредметний тест (НМТ).

          На території Сарненського району сформовано 6 пунктів тестування:                2 в Дубровицькій міській, 1 в Рокитнівській селищній та 3 в Сарненській міській територіальних громадах. 2206 учасників взяли участь у вступних випробувань у форматі НМТ у 2024 році.

За розпорядженням голови Сарненської районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації від 17 жовтня 2024 року № 197 «Про організацію та проведення ІІ (районного) етапу ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика у 2024/2025 навчальному році» проведено ІІ районний етап Конкурсу в очному форматі.

Даним розпорядженням були визначені локації (території) для проведення ІІ етапу мовно-літературних конкурсів (у Сарненській, Рокитнівській, Дубровицькій територіальних громадах району) з дотриманням законодавства України в частині забезпечення безпекових заходів, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні.

У 2024-2025 навчальному році участь у ІІ етапі ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика взяли 562 учні (211 стали переможцями і призерами) та 322 учні закладів загальної середньої освіти району (114 стали переможцями і призерами) учасники XV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Із переможців та призерів ІІ етапу було сформовано команди Сарненського району на участь у IІІ (обласному) етапі мовно-літературних конкурсів. 30 листопада 2024 року відбувся обласний етап ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. За перемогу змагалися 27 учнів закладів загальної середньої освіти Сарненщини, 12 з яких стали переможцями.

Зметою піднесення престижу української мови і літератури у молодого покоління, підвищення рівня загальної мовної культури, виховання в його учасників почуття гордості за свій народ, на виконання Указу Президента України від 30 вересня 2010 № 928 «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка», проведено ІІ (районний) етап XV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у 2024/2025 навчальному році».

07 грудня 2024 року відбувся обласний етап ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді ім. Т. Г. Шевченка.      За перемогу змагався 21 учень закладів загальної середньої освіти Сарненщини, 6 з яких стали переможцями.

 

       Організація освітнього процесу

       З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну для потреб Збройних сил України вилучено 14 шкільних автобусів Сарненщини. Тож у співпраці з Рівненською ОВА, територіальними громадами Сарненщини та         за підтримки держави впродовж 2024 року цю потребу поновлювали.

        Станом на 01.01.2025 на обліку закладів освіти району перебуває                 61 шкільний автобус (59 – використовуються для підвезення здобувачів освіти, з них 4-обладнані місцями для дітей з ООП, 2 – у несправному стані).

          У 2024 році для потреб освітніх закладів Сарненщини було закуплено          4 нових шкільних автобуса.  Поточна потреба у автобусах становить 7 та 1 для дітей з ООП. 

24 459 здобувачів освіти району забезпечені харчуванням, 23 525 учнів ЗЗСО забезпечені безкоштовним харчуванням, що становить 96,2%.

У 96 ЗЗСО району наявні харчоблоки, 4 ЗЗСО за способами організації харчування надають послуги самостійно, 83 – аутсорсинг, 9 – кейтеринг.

Вартість харчування дітей у ЗДО становить в середньому по району               50 грн., у ЗЗСО - 71-74 грн. .

У 2024 році, 16 ЗЗСО району подали пропозицію щодо капітального ремонту та модернізації харчоблоків. Для 7 ЗЗСО із чотирьох громад району (Сарненської міської (3 ЗЗСО), Клесівської селищної (1 ЗЗСО), Рокитнівської селищної (1 ЗЗСО), та Вирівської сільської (2 ЗЗСО)) із державного бюджету місцевим бюджетам надана субвенція в розмірі 71 924,4 тис.грн. Із місцевих бюджетів на співфінансування було спрямовано 8 558,7 тис.грн.

Станом на 01.01.2025 на модернізацію та капітальний ремонт вищевказаних закладів було освоєно – 2 263,2 тис. грн.

Розпорядженням КМУ від 26 грудня 2024 року № 1323-р «Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти                 за спеціальним фондом у 2024 році» здійснено розподіл субвенції з      державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчування учнів початкових класів ЗЗСО за спеціальним фондом в розмірі 10 885,4 тис.грн.

 

Фізична культура та спорт

Учнівська молодь Сарненщини долучилася до ініціативи Президента України та взяла участь у наймасштабніших спортивних змаганнях 2023-2024 проєкті «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги».

У Сарненському районі в 2023-2024 роках до участі в ІІ етапі змагань (територіальному) зареєструвалася 271 шкільна команда: 50 – з баскетболу, 95 – волейболу, 64 – футзалу, 27 – черліденгу та 35 – зі спортивного орієнтування. У районних змаганнях з 09 квітня по 14 травня 2024 року взяло участь 62 команди з 11 територіальних  громад, а це 801 учасник з п’яти видів спорту.

У сезоні 2024-2025 року в ІІ етапі змагань «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги» взяли участь 437 команд та 115 зареєструвалися на ІІІ етап.

 

Культурна діяльність

Мережа закладів культури району налічує 254 закладів культури, у тому числі: міських будинків культури – 4; сільських будинків культури – 47; клубів – 60 ; Палаців культури – 1; центрів культури та дозвілля – 24;  бібліотек – 111; музичних шкіл – 5; мистецьких шкіл – 1; музеїв – 2.

Діє 4 молодіжні ради у Сарненській, Рокитнівській, Клесівській та Дубровицькій територіальних громадах.

У закладах клубного типу функціонує 103 художні колективи, 202 клубні формування та 176 гуртків, секцій та студій. Роботу галузі культури району            забезпечувало 708 працівників. Закладами культури за звітний період проведено близько 800 заходів різного спрямування.

Місцеві бібліотеки долучилися до Всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською» та організували збір, відправку україномовної літератури до 6 постраждалих областей України. За період з травня по жовтень 2024 року бібліотеки передали 434 книги до регіонів, які відчули наслідки війни.

Майже кожен заклад культури став волонтерським пунктом, куди люди зносили гуманітарну допомогу. Впродовж 2024 року проводились численні благодійні акції, виставки, вистави, майстер-класи з виготовлення оберегів для наших захисників, під час яких збирали кошти на підтримку ЗСУ.

На території району нараховується 8 пам’яток монументального мистецтва; 4 об’єкти культурної спадщини національного значення, які вносяться до Державного реєстру нерухомих пам’яток України; 15 пам’яток культурної спадщини, які запропоновані до включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення;  43 пам’ятки культурної спадщини, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України  за категорією місцевого значення; 73 пам’ятки  історії місцевого значення.

Зареєстровано та діють 278 релігійних організацій. Окрім того, функціонує  1 єпархія, 3  монастирі та 1 місія.

Також, з метою створення та поширення інформації про туристичні об’єкти та об’єкти туристичної інфраструктури, створення якісного       контенту (пакету туристичного брендування), підвищення рівня доступності туристичних об’єктів Сарненщини для різних категорій туристів функціонує туристична онлайн-карта Сарненського району.

 

Захист прав дітей

        Основним завданням у сфері охорони прав дітей було виконання цілого ряду заходів з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та дитячої безпритульності.

На території Сарненського району станом на 01.01.2025 року на первинному обліку перебуває 316 дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей-сиріт. Із зазначених категорій дітей перебувають: під опікою - 263 дітей, 11 - в прийомних сім’ях, 17 - в дитячих будинках сімейного типу, 25 - на державному забезпеченні. Тобто 92 % дітей охоплені сімейними формами виховання, а 8% - потребують влаштування (це діти від 15 років і старші, або діти, які мають важкі захворювання і перебувають у спеціалізованих закладах). Від початку 2024 року на первинний облік взято 52 дитини, з них 45 – влаштовані в сімейні форми виховання. Усім дітям, поставленим на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування надано статус відповідно до чинного законодавства.

На обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 38 дітей, які підлягають усиновленню. У звітному році підготовлено 15 анкет дітей, які перебувають на обліку дітей, які мають підстави для усиновлення. Сформовано три направлення для знайомства з дітьми, які перебувають на обліку служби та можуть бути усиновлені.

Службою у справах дітей розглянуто 24 звернення щодо внутрішньосімейного усиновлення.

За звітний період розглянуто 4 звернення громадян України щодо постановки на облік як кандидатів в усиновлювачі, усі сімейні пари направлені на навчання до обласного центру соціальних служб, надано 4 висновки служби у справах дітей про можливість бути усиновлювачами, 3 сімейні пари поставлено на облік.

На території Сарненського району функціонують 7 прийомних сімей та 1 дитячий будинок сімейного типу, в яких виховується 25 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Впродовж 2024 року розпорядженнями виконуючої обов’язки голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації була створена прийомна сім’я та влаштовано 3 дитини, позбавлених батьківського піклування. Підготовлено договір про організацію діяльності прийомної сім’ї. У вересні 2024 року отримано 1 звернення щодо постановки громадян на облік як кандидатів в прийомні батьки.

Відповідно до графіка обстежень умов проживання і виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в ПС/ДБСТ на 2024 рік, проведено 14 таких обстежень, про що складено відповідні акти. В результаті обстежень порушень прав дітей не виявлено.

Також, було здійснено перевірку стану роботи із соціально - правового захисту дітей у закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності, стан виховної роботи з дітьми у спеціальній школі №1 та спеціальній школі №2           в  с. Чудель Сарненського району.

Станом на 01.01.2025 на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, перебуває 121 дитина, з них 96 дітей проживають              у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків з виховання дитини.

Протягом 2024 року поставлено на облік 72 дитини, що проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, сформовано індивідуальні плани по кожній дитині, знято 61 дитину, які перебували в складних життєвих обставинах, у зв’язку із зникненням підстав перебування на обліку.

Протягом 2024 року надійшло 36 письмових та 67 усних звернень від громадян з питань соціального та правового захисту дітей. Проведено                       95 консультацій з питань соціального та правового захисту дітей.

У сім'ю патронатного вихователя у Вирівській громаді  влаштовано                  6 дітей, позбавлених батьківського піклування. Також, функціонує сім’я патронатного вихователя і на території Немовицької сільської ради, в якій на вихованні перебуває 1 дитина, позбавлена батьківського піклування.

Службою у справах дітей райдержадміністрації проводиться постійний моніторинг щодо проживання дітей з числа внутрішньо переміщених осіб у місцях тимчасового проживання (далі –МТП). На території Сарненського району облаштовано та функціонує 7 МТП, у яких проживає 60 дітей. Робочими групами громад здійснюються перевірки умов проживання дітей, порушень не виявлено.

Працівниками служби у справах дітей постійно надаються консультації щодо питань, пов’язаних із перетином державного кордону дітьми та особами, які їх супроводжують, в умовах воєнного стану. Одна прийомна сімя переміщена у Федеративну Республіку Німеччина з 3 прийомними дітьми.

         Бездоглядних та безпритульних дітей на території району не зафіксовано.

 

Охорона здоров’я

Надання медичних послуг населенню на первинному та вторинному рівнях в районі забезпечують 10 центрів первинної медико-санітарної допомоги, до складу яких входять 45 амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 91 фельдшерсько-акушерських пункт, 1 пункт тимчасового базування, 5 лікарень та 2 стоматполіклініки. Кластерною лікарнею, що забезпечує надання більшості медичних послуг – від педіатрії до хірургічних втручань є комунальне некомерційне підприємство «Сарненська центральна районна лікарня». Також медичні послуги надають 89 фізичних осіб-підприємців, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.

На території району функціонують 3 заклади охорони здоров’я обласного підпорядкування, це зокрема: КП«Обласна психіатрична лікарня с.Орлівка» Рівненської обласної ради, відділення № 2 КЗ «Урвенський психоневрологічний інтернат» Рівненської обласної ради та підрозділ
КЗ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медичних катастроф» Рівненської обласної ради.

У районі медичну допомогу населенню надають 364 лікарі, 949 – середній медичний персонал, 400 - молодший медичний персонал та 351 інших працівників, які працюють у закладах охорони здоров’я.

Загалом із сімейними лікарями та педіатрами у 2024 році укладено декларацій 175 297 що становить 82,2 % від загальної кількості населення району.

Комунальні заклади району у 2024 році уклали 70 договорів з Національною службою здоров’я України на 106 груп медичних послуг. Надавачам медичної допомоги оплачено за надані послуги 521 864 310 грн,            що на 68 104 984 грн більше ніж у минулому році.

У лікувально-профілактичних закладах облаштовані укриття для комфортних умов перебування пацієнтів під час повітряних тривог та забезпечення безпечних умов перебування. Зокрема, облаштовано 15  захисних споруд цивільного захисту на підприємствах, що надають медичну допомогу та  3 тимчасові укриття.

 

Соціальний захист

Головним завданням райдержадміністрації у сфері соціального захисту населення є забезпечення державної соціальної політики. В управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації впроваджена єдина технологія прийому з призначення усіх видів державних соціальних допомог, що дає можливість на більш якісному рівні обслуговувати громадян, які звертаються за їх призначенням.

         Працівниками управління соціального захисту населення за 12 місяців 2024 року прийнято 7 620 громадян з питань соціального захисту.

         За  призначенням різних видів соціальних допомог звернулось  13 883 чол. (Сарни – 6 075 чол., Дубровиця – 2 527 чол., Рокитне – 5 281 чол.),  призначено  та виплачено  за зверненнями  допомог, у  тому числі допомога «Тепла зима»:   14 253  (Сарни – 6 771, Дубровиця – 2 784, Рокитне – 4 698) за рахунок субвенції з державного бюджету на  суму:  868  981 106,1 грн, заборгованість відсутня.

         У  2024 році призначено 45156  компенсацій громадянам, які мають    право на них, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,         які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Сарни 29 215, Дубровиця – 4520, Рокитне – 11421),  профінансовано на суму:    297 257 722,77 грн.

Надано  статус   постраждалих,  внаслідок   Чорнобильської катастрофи   3 536 чол. (Сарни – 1 462, Дубровиця – 784, Рокитне – 1290) та видано               їм відповідні посвідчення. Видано 555 довідки встановленого зразка.

         Упродовж 2024 року видано 331 посвідчення особам з інвалідністю внаслідок війни. Укладено 92 договори на реабілітацію дітей з особливими потребами.

Направлення  осіб з інвалідністю загального захворювання і учасників АТО/ООС на оздоровлення на санаторно-курортне лікування не проводилось.

         Упродовж звітного періоду перевірено 2181 пенсійних справ з призначення та перерахунку пенсій.

         Прийнято 1008 повідомлень про факти скоєння насильства в сім’ї від Сарненського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Рівненській області (Сарни – 435, Дубровиця –184, Рокитне –389).

        За призначенням одноразової компенсації «пакунок малюка» звернулось  2017  громадян.

         Упродовж звітного періоду видано 502 посвідчення батьків багатодітної сім’ї, довідок, які замінюють посвідчення батьків багатодітної сім’ї – 113, Посвідчення дітей з багатодітної сім’ї – 181, довідок, які замінюють Посвідчення дітей з багатодітної сім’ї – 930.

         Упродовж 2024 року опрацьовано та надіслано до Рівненської обласної державної адміністрації 110 справ для призначення почесного звання «Мати героїня». Відповідно до Указу Президента від 29.01.2024 № 33/2024 «Про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», у 2024 році почесне  звання присвоєно 166 матерям-жителькам Сарненського району.

У громадах Сарненського району функціонує 10 центрів надання адміністративних послуг.

 Станом на 24.02.2022 року в управлінні соціального захисту населення на обліку перебувало внутрішньо переміщених осіб 336. В період з 24.02.2022 по 01.01.2025 до району прибуло 9899 осіб.

    Станом на 01.01.2025 в реєстрі внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації  на обліку перебуває 1895 переміщених осіб, з них 564 чоловіків, жінок - 830, дітей -516, осіб з інвалідністю - 136.

   Станом на 01.01.2025 в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб обліковано 2896 ВПО з них: 1284 чоловіків, жінок -1611, дітей - 682, осіб з інвалідністю - 335, осіб похилого віку - 569.

Упродовж  2024 року за призначенням допомоги звернулося 1029 ВПО особи, призначено  допомогу 760 особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території  України  або району проведення АТО/ООС на тимчасове проживання на суму 45 514 000,00 грн.

 

Ветеранська політика

Для підтримки та соціальної адаптації ветеранів, за підтримки Рівненської облдержадміністрації, у серпні 2024 року райдержадміністрацією спільно з територіальними громадами району та партнерами було організовано масштабний районний захід "Сарненська звитяга". На заході проводилась активна інформаційно-роз’яснювальна робота та надавалась практична допомога щодо різних аспектів підтримки ветеранів та членів їх родин. Зокрема, мова йшла про спортивну реабілітацію, яка допоможе ветеранам відновити фізичну форму та здоров'я, про працевлаштування, що сприятиме їх соціальній інтеграції та про розвиток власної справи, що надасть можливість ветеранам реалізовувати свої підприємницькі здібності.

Важливою частиною заходу  став благодійний збір коштів на потреби місцевого батальйону тероборони. Загалом, завдяки активній підтримці підприємців, мешканців і гостей району, вдалось зібрати 426 304 грн для потреб 60-го окремого батальйону «Поліські вовки» 104-ї окремої бригади територіальної оборони.

         За ці кошти було придбано 10 зарядних станцій Bandera Power, для  забезпечення роботи засобів радіоелектронної боротьби та Starlink для наших героїв. Частину зібраних коштів передано пані Валентині, матері полоненого азовця Павла Артеменка, на збір для евакуаційної автівки 14-ї ОМБр.

Окрім того, упродовж 2024 року під керівництвом виконуючої обов’язки голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації при виконавчих комітетах рад району  було проведено 4 зустрічі    з ветеранами та членами їх родин з метою сприяння у вирішенні актуальних       та проблемних для них питань.

 

         Охорона правопорядку

В межах повноважень, керуючись статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», райдержадміністрація в межах Сарненського району забезпечувала законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян, здійснювала заходи щодо охорони громадської безпеки, боротьби зі злочинністю.

Розроблена та діє Районна комплексна програма профілактики правопорушень та боротьби із злочинністю на 2024-2026 роки, яка схвалена розпорядженням голови райдержадміністрації від 27.04.2024 №77 та затверджена рішенням Сарненської районної ради від 28.05.2024 № 380. 

У 2024 році райдержадміністрацією вжито контрольованих заходів з метою підтримання правопорядку на території району. Зокрема, проводились наради з керівниками правоохоронних органів, що значно покращила оперативне вирішення питань правоохоронного спрямування, координацію роботи сторін і учасників наради. Так, у звітному періоді проведено 13   робочих нарад, рішення яких висвітлені протокольно та  скеровані до виконавців для організації виконання.

         Забезпечено контроль за використанням і охороною лісових ресурсів        та видобутку бурштину-сирцю, інших видів надр на території Сарненського району. З метою оперативного реагування на протидію несанкціонованій діяльності з видобутку бурштину-сирцю на території району, райдержадміністрацією забезпечено щоденне письмове та електронне інформування правоохоронних органів на появу таких фактів.

Напрацьована зворотна система інформування райдержадміністрації про прийняті процесуальні рішення за наведеними фактами протиправної діяльності в межах підслідності.

Разом з тим, легалізація видобутку бурштину з 2020 року дозволила створити конкурентні умови видобутку бурштину для соціально відповідального бізнесу та збільшити надходження для державного бюджету,     а також сприяти розвитку громад Сарненського району.

Зокрема, станом на 01 січня 2025 року реалізовано понад 60 спецдозволів  на геологічне вивчення покладів бурштину з подальшим видобуванням           на території Сарненського району. Головою Рівненської обласної державної адміністрації - начальником Рівненської обласної військової адміністрації видано довіреність, згідно якої  голову Сарненської районної державної адміністрації -  начальника Сарненської районної військової адміністрації уповноважено бути представником Рівненської обласної державної адміністрації перед власниками спеціального дозволу на користування  бурштиноносними надрами (фізичними особами та підприємствами, установами, організаціями незалежно від їх підпорядкування і форм власності) з питань укладання розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр.

Відтак, всього було укладено 52 угоди (з них – 6 у 2024році) про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр з Надрокористувачами, за результатами чого  не лише державний бюджет отримав суттєву підтримку для зміцнення нашої армії в умовах війни, а                   й окремі громади Сарненського району почали одержувати рентні платежі – 30% від легального видобутку бурштин.

 

 Надзвичайні ситуації та цивільний захист населення

 За  2024 рік  по Сарненському району зареєстровано: пожеж – 421, пожеж на відкритих територіях – 131, у лісових масивах – 2,  загиблих – 14.

Надзвичайних подій та ситуацій на території району не зафіксовано.

За  2024  рік, по району здійснено 8 залучень піротехнічного підрозділу аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління ДСНС України у Рівненській області, обстежено 0,23 га територій, виявлено та знищено 38 вибухонебезпечних предметів (застарілих боєприпасів).

Впродовж 2024 року проведено 20 засідань Комісії з питань ТЕБ та НС Сарненського району, на яких розглянуто 52 питання, у т.ч. 29 планових  та      23 позапланових.

Для захисту населення від впливу небезпечних чинників, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів  Сарненською районною державною адміністрацією створено фонд захисних споруд цивільного захисту, що складається із 406 об’єктів: 246 протирадіаційних укриттів, 6 сховищ та 154 найпростіших укриттів.                         За формою власності кількість об’єктів фонду захисних споруд:  46 державної форми власності, 292 комунальної, 68 – приватної. За видами балансоутримувачів у закладах освіти територіальних громад району розміщено 161 об’єкт фонду захисних споруд цивільного захисту, у закладах охорони здоров’я -  10.

На виконання вимог рішення Ради національної безпеки і оборони України робочими групами територіальних громад району щоквартально проводилися перевірки об’єктів фонду захисних споруд, що розташовані на відповідних територіях адміністративно-територіальних одиниць.

За результатами обстежень із перевірених 406 об’єктів фонду захисних споруд придатними до використання  є 348 укриттів (85,7 %), у тому числі 194 захисних споруди та 154 найпростіших укриттів.

  З метою державного контролю за виконанням інженерно-технічних заходів цивільного захисту в сфері будівництва, відповідно до наказу начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 04 жовтня 2022 року № 469 «Про інженерне забезпечення цивільного захисту в умовах воєнного стану», наказу начальника Сарненської районної  військової адміністрації від 19 жовтня 2022 року № 34 «Про інженерне забезпечення цивільного захисту в умовах воєнного стану» сума капітальних інвестицій у захисні споруди цивільного захисту у 2024 складала:

  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти         2633,152 тис. грн;    
  • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об’єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії 21296,339 тис. грн;

У територіальних громадах району у 2024 році здійснювалися заходи     із проведення ремонтних робіт та поліпшення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту. На ці заходи  із місцевих бюджетів територіальних громад району використано  понад 17  млн  грн.

Забезпечено будівництво та створення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту. Виконавчими комітетами територіальних громад району вжито заходів по нарощуванню фонду захисних споруд цивільного захисту. За рахунок субвенції із держбюджету велося:

- нове будівництво споруд цивільного захисту на території:

1) Клесівського ліцею  Клесівської селищної ради Сарненського району Рівненської області  за адресою вул. Шкільна, 31 смт Клесів Сарненського району Рівненської області загальною кошторисною вартістю 40 млн грн; введено в експлуатацію, є сертифікат, іде передача у комунальну власність;

 2) Ясногірського ліцею Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області  за адресою вул. 40 Перемоги, 1 с. Ясногірка Сарненського району Рівненської області загальною кошторисною вартістю 24,3 млн грн; введено в експлуатацію, є сертифікат;

- будівництво споруд цивільного захисту на території:

  1)  Цепцевицького ліцею Сарненської міської ради  по вул. Центральній 60 в с. Цепцевичі Сарненського району Рівненської області загальною кошторисною вартістю 18,6 млн грн; введено в експлуатацію, є сертифікат;

           - капітальний ремонт:

  1) ПРУ № 64388 Городоцького ліцею Сарненської міської ради по вул.    А. Коновальця, 154 в с. Городець Сарненського району Рівненської області загальною кошторисною вартістю 8,8 млн грн; введено в експлуатацію, є сертифікат. Ремонт закінчений.

 2) ПРУ № 67388 Люхчанського  ліцею Сарненської міської ради по      вул. Центральній, 6 в с. Люхча Сарненського району Рівненської області загальною кошторисною вартістю 19,3 млн грн. Ремонт триває, орієнтовний план фінансування на 2025 рік з державного бюджету 8 млн грн, з місцевого бюджету 2 млн. грн.

За рахунок субвенції із обласного бюджету ведеться нове будівництво споруди цивільного захисту на території Сарненської гімназії № 3 за адресою Рівненська область, Сарненський район, м. Сарни, вул. Шкільна, 27 загальною кошторисною вартістю 7,52 млн грн,  введено в експлуатацію, є сертифікат, передано у комунальну власність громади.

         На інтерактивну карту за допомогою сервісу Google Maps  нанесені об’єкти фонду захисних споруд цивільного захисту, що використовуються для забезпечення колективного захисту населення Сарненського району. Забезпечено постійну готовність до використання за призначенням захисних споруд, призначених для укриття персоналу суб’єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту, об’єктів критичної інфраструктури, закладів охорони здоров’я.

           Заходи радіаційного і хімічного захисту населення визначені в плані реагування на радіаційні аварії на ВП «Рівненська АЕС»; основними заходами аварійного реагування є оповіщення, обмеження перебування на відкритому повітрі, укриття у захисних спорудах, проведення йодної профілактики, евакуації, дозиметричного контролю, санобробки та дезактивації, забезпечення засобами радіаційного захисту. На території Сарненського району у зону спостереження від атомної електростанції ВП «Рівненська АЕС» потрапляють 6 населених пунктів Сарненської міської територіальної громади.

         Сарненською міською радою забезпечено оновлення та зберігання у цілодобовій доступності препарату калію йодиду для населення зони спостереження Рівненської АЕС. У наявності 361,6285 г препаратів стабільного йоду, що зберігаються на ФАПах Сарненської міської територіальної громади. Населення зони спостереження Рівненської АЕС Сарненського району забезпечене препаратами йодиду калію на 100 %.

         В березні 2024 року Сарненською міською радою закуплено 6250 респіраторів Мікрон FFP3 з клапаном на суму 50 тис. грн, які зберігаються в адміністративних будівлях Городецького та Великовербченського старостинських округів. Непрацююче населення зони спостереження ВП Рівненська АЕС, забезпечене респіраторами на  100 %.

Питання підготовки органів управління цивільного захисту, їхнім діям    при виникненні надзвичайних ситуацій, роботі по зменшенню кількості загиблих у різноманітних подіях відпрацьовувалися, під час проведення комплексних, командно-штабних, штабних, тактико-спеціальних навчань та об'єктових тренувань. Впродовж 2024 року на Сарненщині  відбулося 3 таких навчання, відпрацьовано злагодженість і взаємодію між органами управління та силами цивільного захисту.

            Також у  2024 році на Сарненщині проведено 123 об’єктових навчань/ тренувань, у т.ч. 16 СОН, 107 СОТ С та СОТ Ф, до яких долучилися  712 осіб, відпрацьовано практичні навички, здобуто знання та вміння з питань особистої безпеки в умовах загрози виникнення та виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, користування засобами захисту, вивчення правил пожежної безпеки та основ цивільного захисту; сформовано достатній (необхідний) рівень знань і вмінь для безпечного перебування в навколишньому природному середовищі, про норми поведінки в надзвичайних ситуаціях і запобігання пожежам. Проведено Днів цивільного захисту - 127; Тижнів  безпеки дитини-75.

Для забезпечення протипожежного захисту населених пунктів  та здійснення заходів із гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, на території  Сарненського району громадами утворено 13 пожежно-рятувальних підрозділів добровільної пожежної охорони (11 добровільних пожежних команд та 3 добровільні пожежні дружини),                 19 пожежно-рятувальних підрозділів місцевої пожежної охорони. Усі 33 підрозділи місцевої та добровільної пожежної охорони включено до Плану залучення сил і засобів району.

У  10 громадах району тривають роботи з модернізації системи централізованого оповіщення. Так, у Сарненській Дубровицькій та Немовицькій територіальних громадах  встановлено кінцеві пристрої системи оповіщення «Вуличне радіо»:  у м. Сарни - 6, у м. Дубровиця - 2 та у                      с. Немовичі - 1.

         Для інформування населення про надзвичайні ситуації та методи реагування в разі їх виникнення         при кожній сільській, селищній, міській раді  району створено 63 консультаційних пункти.

 

  Оборонна робота, мобілізаційна та інша діяльність

Питання посилення обороноздатності Сарненського району є пріоритетним у діяльності військової адміністрації.

Основними кроками до підвищення рівня безпеки у районі  було проводження реалізації заходів з додаткового інженерного укріплення державного кордону з республікою білорусь,  розгортання сил територіальної оборони та добровольчих формувань територіальних громад.

Загальна протяжність Державного кордону з республікою Білорусь територією району становить 131 км 632 м, в тому числі: ВПС «ДУБРОВИЦЯ» 61 км 470 м. та ВПС «БЕРЕЗОВЕ» 70 км 162 м. Роботи  з інженерно-фортифікаційного укріплення тривають постійно і охоплюють всю протяжність кордону з рб. До інженерного облаштування державного кордону активно долучаються підприємці Сарненського району, які допомагають  технікою, робочою силою та іншими необхідними матеріалами.

З метою підвищення обороноздатності прикордонних територій територіальні громади району надали допомогу підрозділам ДПСУ, що дислокуються на території району, із місцевих бюджетів  на суму понад                      50,0 тис. грн. Український кордон в межах району під надійним захистом, ситуація контрольована.

З метою виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення, підвищення обороноздатності населених пунктів,  громади  району впродовж 2024 року спрямували з місцевих бюджетів 61 млн 520 тис грн.

Силами підрозділів Національної поліції України та Державної прикордонної служби України забезпечено встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду та обмеження руху транспортних засобів, пересування людей.               На в’їздах і виїздах з окремих  населених пунктів району встановлені блокпости та контрольні пости, на яких здійснюється перевірка документів,  за потреби огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів.

У 2024 році територіальні громади Сарненського району спрямували майже 23 млн грн  з місцевих бюджетів  на підримку підрозділів Збройних   Сил  України, зокрема надано благодійної допомоги: 33 автомобілі, 11 мотоциклів, 1 квадроцикл, 401 БПЛА, 14 РЕБ, антидронові рушниці, генератори, комп’ютерну техніку, акумулятори, приціли та інше майно.

З метою організації і проведення підготовки громадян до національного спротиву, видано розпорядження голови районної державної адміністрації – начальника районної військової адміністрації від 28 червня 2023 року № 73 «Про організацію і проведення у Сарненському районі занять з базової підготовки громадян України до національного спротиву». У територіальних громадах району сформовані навчальні групи, облаштовані приміщення             для проведення навчання та визначено відповідальних осіб за організацію проведення базової  підготовки громадян України до національного спротиву.

Відтак, впродовж 2024 році навчання з базової підготовки громадян України до національного спротиву пройшли 649 осіб. Підготовка населення до національного спротиву продовжується.

Продовжують виконувати завдання за призначенням  5 добровольчих формувань територіальних громад. Наші захисники забезпечені зброєю різних зразків, пройшли тактичну підготовку і бойове злагодження, постійно вдосконалюють свої навики. Також, для моніторингу кордону використовуються БПЛА. Підрозділи всіх Сил оборони постійно взаємодіють між собою, в тому числі і під час заходів підготовки.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України        та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України на території Сарненського району триває загальна мобілізація.

Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації від 27.02.2022 № 1 «Про заходи щодо виконання в Сарненському районі Указу Президента України                        від  24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», у зв’язку з військовою агресією російсько федерації та з метою забезпечення оборони держави, бойовох і мобілізаційної готовності Збройних  Сил України та інших військових формувань, впродовж  2024 року було видано  14  розпоряджень голови районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації  «Про проведення  заходів мобілізації людських та транспортних ресурсів на території Сарненського району».

Райдержадміністрацією спільно з Сарненським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (1 та 2 відділами) та органами місцевого самоврядування, впродовж 2024 року здійснювалась систематична реалізація організаційних заходів для забезпечення своєчасного оповіщення, збору і поставки військовозобов’язаних та техніки національної економіки до пунктів прийому військових частин.

Завдання в Сарненському районі щодо поставки військовозобов’язаних та техніки національної економіки до військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань під час мобілізації в цілому виконані.

Сарненщина є тиловим районом України. За період дії воєнного стану разом з волонтерами нам вдалося забезпечити військові підрозділи речами найпершої потреби, амуніцією й технікою та забезпечити  харчуванням. Всі       ці заходи вдалося виконати також завдяки співпраці з нашими та закордонними благодійними організаціями.

Впродовж року, спільно з територіальними громадами, місцевими  мешканцями та волонтерами продовжувалась доставка гуманітарної допомоги у регіони країни, які найбільше потерпали від бойових дій.

На звернення Донецької обласної військової адміністрації щодо виконання робіт з облаштування інженерних захисних споруд необхідних      для стримування ворога, громадами та підприємствами Сарненського району було зібрано та передано 28 300 протипіхотних  шипів типу «їжак».

Враховуючи звернення Харківської обласної ради до Рівненської обласної військової адміністрації від 12.04.2024 року № 01-30/1057, в рамках акції "Подаруй світло Харкову", з метою надання допомоги постраждалому населенню м. Харків, внаслідок руйнувань енергетичної інфраструктури російською федерацією, громадами, підприємствами та волонтерами району було зібрано на відправлено 54 генератори потужністю   від 2 до 15 кВт. Також передано павербанки, ліхтарики, батарейки та іншу гуманітарну допомогу.

Окрім того, на звернення Харківської ОВА щодо відновлення соціально-побутових об’єктів,  громадами Сарненського району району здійснено збір та передачу будівельних матеріалів на суму понад 400 тис грн для проведення ремонтних робіт житла громадян Харківської області, які постраждали                 від ворожого обстрілу російської федерації навесні 2024 року.

          На фоні масованих обстрілів критичної інфраструктури з боку Росії починаючи з листопада 2022 року, у районі  ініційовано відкриття та забезпечено роботу «Пунктів Незламності», місць, де передбачені тепло, вода, електрика, мобільний зв'язок, інтернет, аптечки та засоби забезпечення для   мам і дітей. Відтак, за  дорученням Офісу Президента України та Рівненської облдержадміністрації, у територіальних громадах району розгорнуто  48 таких пунктів, кожен з яких забезпечений альтернативними джерелами живлення       та відкритий для відвідувачів 24/7. Окрім того, 128 підприємств відповідального бізнесу працюють на альтернативному електропостачанні.

В рамках реалізації проекту USAID «Підвищення ефективності  роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування (ГОВЕРЛА)», впродовж 2023-2024 років, територіальним громадам Сарненського району надано товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 21,1 млн.грн,  в тому числі: Сарненській міській – 7,07 млн. грн., Клесівській селищній – 7,2 млн. грн.; Рокитнівській селищній – 6,8 млн. грн.

 

Підсумки

Підсумовуючи роботу райдержадміністрації в минулому році, варто зазначити, що з метою належної організації цивільного захисту населення             в умовах воєнного стану та сталого соціально-економічного розвитку району, забезпечення належної співпраці та оперативного вирішення актуальних  для громад району питань, Сарненська районна державна адміністрація-Сарненська районна військова адміністрація, в межах повноважень визначених  чинним законодавством, сприятиме подальшому вдосконаленню системи співпраці з керівниками територіальних громад, представниками органів військового управління, правоохоронного сектору, з народними депутатами, депутатами обласної та районної рад, представниками громадянського суспільства та волонтерами.

Завдяки злагодженій взаємодії всіх структур організовано та забезпечено стабільність всіх систем життєдіяльності та обороноздатності району. Сарненська районна державна адміністрація - Сарненська районна військова адміністрація продовжує працювати на благо району, долаючи  нові виклики та проблеми. Разом до Перемоги!

 

 

Виконуюча обов’язки голови

районної державної адміністрації -

начальника районної

військової адміністрації                                                                  Любов МАЦИГОН


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь