Сарненська районна державна адміністрація
Рівненська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Що ж передбачає поняття територіальної оборони та як вона формується на загальнодержавному рівні?

Дата: 10.02.2022 14:04
Кількість переглядів: 201

Фото без описуЗ 1 січня запрацював Закон України «Про основи національного спротиву», ініційований Президентом України. Що ж передбачає поняття територіальної оборони та як вона формується на загальнодержавному рівні?

Закон України «Про основи національного спротиву визначає поняття «національний спротив» та розділяє його на три ключові складові:

територіальна оборона, рух опору та підготовка населення до національного спротиву.

Тобто, відтепер захист України є всенародною справою.

27 січня 2022 року на сесії Сарненської районної ради було прийнято програму підготовки територіальної оборони та місцевого населення до участі в русі національного спротиву в Сарненському районі на 2022 - 2024 роки.

Програма була прийнята для забезпечення належного функціонування батальйону територіальної оборони, що створюється на Сарненщині.

Поняття територіальної оборони для України не є новим визначенням, просто з моменту прийняття Закону України «Про основи національного спротиву» сили територіальної оборони стають окремим підрозділом Збройних сил України.

Загалом система національного спротиву – це той інструмент, який допоможе організовано залучити волю, енергію, відвагу всього українського суспільства для відсічі агресору. Йдеться про створення насправді стратегічної переваги.

Відповідно до Закону на території усієї України діятиме мережа з регулярних частин тероборони та добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ).

Основні ж сили тероборони будуть повністю воєнізованими, матимуть стандартну військову побудову підрозділів і частин, а також управління по вертикалі від Командувача сил територіальної оборони.

В обласних центрах та районах розгортаються бригади і батальйони, основою яких є військовослужбовці Збройних сил України.

Основні завдання підрозділів сил територіальної оборони:

• оборона території до часу розгортання угруповання військ ЗС України;

• забезпечення умов для розгортання військабо їх перегрупування;

• захист населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідація наслідків ведення бойових дій;

• охорона та оборона важливих об’єктів і комунікацій, критично важливих об’єктів інфраструктури, об’єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення;

• участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями противника.

?Тероборону певної території очолює голова облдержадміністрації або райдержадміністрації. Це цивільна особа, яка керує ресурсами території, а керівником штабу зони (району) є комбриг (комбат) Сил ТрО ЗСУ, він займається безпосередньо військовою складовою. До складу штабу входять представники місцевих адміністрацій і сектора безпеки й оборони. Штаб діє як у мирний час, так і в особливий період.

Ідея територіальної оборони – це координація армії та громади й тут надважливі партнерські відносини.

Ключова функція ТрО – підсилення армії в певному регіоні.

Значною мірою ТрО – це спосіб запобігти зовнішній агресії. Ворог знатиме, що в нього немає переваг раптового вторгнення. Він не зможе пройти жоден міст, його зустрінуть на кожному перехресті. А за цей час будуть розгорнуті основні сили української армії. Тому агресор сто разів подумає.

Коли сотні тисяч цивільних громадян будуть підготовлені, знатимуть свій маневр поблизу свого ж дому і зможуть протягом лічених годин вийти на позиції – це створить нову якість оборони.

Розгортання сил територіальної оборони триває в цілодобовому режимі. Сили ТрО включатимуть три складові:

Перша складова – це штат мирного часу, чисельністю 10 тис. осіб. До штату мирного часу входять професійні військові, які служать за контактом у Силах ТрО.

Друга складова – це штат особливого періоду. Який сумарно буде налічувати понад 130 тис. осіб. Це цивільні громадяни, які пройдуть відбір і укладуть контракт про службу в резерві ТрО.

Третя складова, що передбачена законом, – це добровольчі формування територіальних громад. Вони можуть бути створені у тому випадку, якщо таку ініціативу проявить командування Сил ТрО. А Головнокомандувач ЗСУ ухвалить відповідні рішення.

Добровольчі формування можуть бути створені у невеликих населених пунктах для виконання допоміжних функцій – охорони, спостереження тощо. Вони виконуватимуть завдання відповідних військових керівників Сил ТрО.

Рішення про створення ДФТГ за поданням командувача Сил ТрО прийматиме Головнокомандувач ЗСУ. Учасники цих формувань із власною мисливською зброєю за потреби можуть залучатися до патрулювання, охорони об’єктів.

Має жорстко витримуватися алгоритм: спочатку ядро, каркас із військовослужбовців – потім набір резерву ТрО з укладанням контрактів – тільки після цього може йтися про добровольчі формування, потребу і кількість яких визначатиме командування Сил ТрО. Вони діятимуть за єдиним задумом. Це зробить систему ефективною і керованою.

Сарненщина – є прикордонним районом і формування територіальної оборони є ключовим та надважливим питанням сьогодення. З минулого року Сарненська райдержадміністрація активно працювала над тим, щоб забезпечити місце дислокації підрозділу тероборони. Сарненська міська рада долучилася до вирішення цього питання та рішенням сесії виділили приміщення КНП «Сарненська ЦРЛ» , площею 703,1 квадратний метр.

Тож, наразі батальйон територіальної оборони Сарненщини сформований на 71 %,приміщення для базування обрано та триває його облаштування.

Також, формується штат співробітників, які працюватимуть на постійній основі в мирний час. Тобто, формується свого роду потужний центр територіальної оборони у Сарненському районі. На даний час Сарненським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки проводиться агітаційна робота щодо відбору кандидатів для проходження військової служби за контрактом та у військовому резерві батальйону територіальної оборони.

ХТО ЗМОЖЕ ВСТУПИТИ ДО СИЛ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ

У формування територіальної громади не зарахують громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимості за скоєння умисних злочинів.

Є обмеження за віком – від 18 до 60 років.

Українці, які не проходили військову службу, також можуть увійти до складу формувань територіальних громад після складання присяги добровольця територіальної оборони.

У цивільному житті контракт резервіста не накладає жодних додаткових зобов’язань, крім того, що ти повинен пройти певну кількість навчальних занять за рік.

Найближчим часом розпочнеться системне інформування громадян, які бажають служити у Силах ТрО або відповідному резерві, про алгоритм дій.

ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ СЛУЖБИ В ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ОБОРОНІ

Підписання контракту та служба у резерві в силах територіальної оборони Збройних Сил України – це ДОБРОВІЛЬНЕ рішення кожного громадянина України.

Резервісти ТрО – це звичайні громадяни, які підписали контракти на службу у військовому резерві сил ТрО. Юридично це означає, що на час навчальних зборів із тероборони чи виконання завдань за призначенням вони стають військовослужбовцями. І отримують усі соціальні пільги та гарантії, як і військові, відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». В інший час вони ходять на свою роботу, опікуються родинами, живуть звичайним життям.

Служба в резерві Сил ТрО ЗСУ дає можливість поєднувати цивільне життя з набуттям навичок захисту рідної домівки від окупанта (без відриву від основного місця роботи, без тривалого відриву на навчання та навчальні збори).

Окрім цього, резервісти на весь період служби у військовому резерві отримують відстрочку від призову на строкову військову службу.

Контракт резервіста Сил територіальної оборони укладається на 3-5 років. Він закріплює громадянина за військовим підрозділом і за посадою.

На час зборів і тренувань, або виконання завдань за призначенням, резервісти підрозділів сил територіальної оборони Збройних Сил України отримують усі соціальні пільги та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь