Також дивіться новини на facebook.com

Понад 3,3 млрд євро інвестовано в «чисту» енергетику та енергоефективність України за 5 років

     На прес-конференції 20 серпня у Будинку Уряду Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив журналістам результати роботи за 5 років та ініціативи, завдяки яким українські сім’ї зменшують комунальні платежі, а бізнес інвестує у вітчизняну «зелену» електро- та теплоенергетику.
    Серед ключових показників роботи:
     На 6 млрд м3 у рік зменшено споживання газу населенням, бюджетною сферою та теплокомуненерго у 2018 р. порівняно із 2014 роком. Таким чином, Україна щороку заощаджує близько 1,2 млрд євро, не витрачаючи їх на закупівлю блакитного палива.
    3,3 млрд євро залучених інвестицій у відновлювану енергетику та енергоефективність завдяки ефективним законодавчим стимулам.
    Найбільше інвестицій вкладено у «чисту» енергетику:
    понад 2,5 млрд євро — у близько 3000 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики;
    більше 500 млн євро — у понад 2200 МВт нових потужностей, що генерують тепло «не з газу».
    Близько 650 тис. родин (а це еквівалентно двом регіонам України) утеплилися завдяки співфінансуванню «теплих кредитів» із державного та місцевих бюджетів. Тепер усі ці родини заощаджують до 70% на комунальних послугах, а їхня нерухомість зросла у ціні приблизно на 30%.
     Ще 3 тис. ОСББ можуть залучити до 1 млрд грн «теплих кредитів» у цьому році.
     У 35 разів збільшено обсяг фінансування місцевих програм здешевлення «теплих кредитів»: із 5 млн грн у 2014 р. до близько 170 млн грн у 2019 році. Вперше запроваджено ЕСКО-механізм, в рамках якого приватні інвестори уклали вже понад 340 контрактів вартістю близько 500 млн грн для утеплення бюджетних установ. Економія енерговитрат сягає 70% без жодної бюджетної інвестиції. У 3 рази збільшено кількість місцевих органів влади, де впроваджено енергомоніторинг у бюджетній сфері: із 60 таких органів влади у 2017 р. до 210 у 2019 році. За участю Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято у 2017 р. Закон України № 2119-VIII щодо запровадження 100% обліку тепла і води в країні. Вперше із врахуванням кращих європейських практик розпочато сертифікацію енергоефективності будівель. Вже атестовано близько 1300 енергоаудиторів, які мають право проводити сертифікацію будівель та обстеження інженерних систем; більше 400 перших будівель отримали енергетичні сертифікати.
    За ініціативи Держенергоефективності розроблено Концепцію стимулювання енергетичної утилізації сміття та низку законопроектів, що дозволять:
     інвесторам вкладати кошти у так звані «waste-to-energy plants», як в Данії, Великобританії та інших країнах;
     заміщувати в еквіваленті до 1 млрд куб м газу щороку;
    і, як результат, зменшити кількість сміттєзвалищ.
    У 2018 р. ініційовано приєднання України до Міжнародного агентства із відновлюваних джерел енергії (IRENA).
     Запроваджено Інвестиційну карту «UAMAP» (
https://www.uamap.org.ua), де опубліковано понад 100 потенційних проектів на суму понад 4 млрд євро. Спільно із МЗС Фінляндії та НЕФКО засновано та вже працює Фінсько-український трастовий фонд обсягом 6 млн євро для фінансування підготовки проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики. Вже опрацьовуються заявки, а фінські компанії зможуть стати співінвесторами нових проектів.
     За участю Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято Закон України від 25.04.2019 № 2712-VIII щодо переходу на систему аукціонів у відновлюваній енергетиці. Близько 12 тис. родин перейшли на електроенергію з енергії сонця. Для порівняння у 2014 р. лише близько 20 домогосподарств мали сонячні панелі. Усі зазначені ініціативи сприяють не лише зменшенню енергоспоживання та оптимізації енерговитрат громад, а й формують нову енергоефективну культуру у суспільстві.
   Враховуючи набутий досвід, Держенергоефективності продовжує працювати над пріоритетними завданнями:
    розробка нової 5-річної цільової програми для населення, бюджетної сфери та промисловості;
    розвиток системи аукціонів;
    впровадження механізму стимулювання підприємств до енергоефективних заходів та переходу на відновлювані джерела енергії;
    розвиток сфери енергетичної утилізації сміття;
    створення ринку твердого біопалива;
    розвиток сфери виробництва та використання рідких біопалив;
    запровадження ринку «зелених» облігацій.
    Детальна інформація по зазначеним питанням – у презентації:
http://saee.gov.ua/sites/default/files/S_Savchuk_20_08_2019.pdf 
    Відеозапис прес-конференції на сайті Кабінету Міністрів України:
https://www.youtube.com/watch?v=IjD-Tp1dofw

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю ДерженергоефективностіДодати коментар

  • Адреси Інтернет та e-mail будуть автоматично перетворені на лінки.
  • Дозволені теги HTML: <p> <a> <span> <div> <h1> <h2> <h3> <h4> <h6> <h6> <em> <map> <area> <hr> <br> <br /> <i> <strong> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <table> <tr> <td> <img> <b> <u> <font> <del> <ins> <sub> <sup> <quote> <blockquote> <pre> <address> <code> <cite> <embed> <object> <strike> <caption> <table> <tbody>
  • Рядки і параграфи з нового рядка робляться автоматично.

Більше інформації про форматування